Strona GłównaStrona GłównaGaleriaGaleria02 March 2021 05:17  
 Nawigacja
Strona GłównaStrona Główna
GaleriaGaleria
O lorysachO lorysach
Nasze ZwierzakiFilmy wideo
Bezpłatne ogłoszenia zwierzątOgłoszenia
kontaktKontakt
SzukajSzukaj
 Reklama
 Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7,547
Najnowszy Użytkownik: beaurdy
  4. KILKA SŁÓW O HIGIENIE LORYS
Mity i stereotypy na temat lorys i ich higieny

W odpowiedzi na nieraz bardzo denerwujące nas opinie/zapytania, iż lorysy są brudnymi, nieczystymi papugami, a ich odchody śmierdzą postanowiliśmy napisać oto ten artykuł, w którym będziemy starali się obalić tą według nas wielce przesadzoną opinię, rozpowszechnianą niestety przez hodowców, którzy być może poprzez nieregularne sprzątanie klatek lub podawanie swoim lorysom nieraz nieodpowiednich pokarmów często ciężkostrawnych spowodowali że ich hodowla zaczęła wydzielać intensywny i nieprzyjemny zapach, a do jednej z najbardziej kolorowych papug przywarła dosyć ponura opinia.

LORYSA PACHNIE OWOCAMI -NEKTAREM

Odchody Lorys NIE ŚMIERDZĄ przynajmniej nie od razu - po dobie będą zaczynać wydzielać zapach, ale nie będzie on przykry, tylko lekko owocowy. Odchody są łatwo zmywalne nawet jeśli zdarzy się, że ptaszek narobi na np. szafę lub tapczan - co zdarza się nie tylko lorysom, ale i wszystkim papugom, to wystarczy wtedy tylko wilgotna szmatka i po przetarciu niema żadnego śladu, ani jakiegokolwiek zapachu. Przy myciu kuwety nektarowca odchody wystarczy spłukać bieżącą ciepła wodą i przetrzeć szmatką. Zapach nie jest ostry jak typowy ptasi, tylko bardziej jakby owocowy, a odchody są łatwo zmywalne. W pomieszczeniu (klatkach), gdzie trzymamy pary lęgowe, wierzcie lub nie, utrzymuje się zapach słodkich owoców.
Szybki metabolizm Lorys, sprawia, że po wypiciu soku, papuga po chwili się załatwia, my sami praktykujemy zwyczaj, iż po jedzeniu nie wyjmujemy, od razu papużki z klatki, tylko chwilkę odczekujemy, aby ptaszek załatwił swoje potrzeby w klatce, a potem dopiero wyjmujemy/wypuszczamy na mieszkanie, daje to jakąś gwarancje, że Lorysa nie załatwi się poza klatką. Klatkę wystarczy raz na dzień przetrzeć wilgotną szmatką i jest czysto (bez bałaganu porozrzucanych skorupek przemielonego ziarna na około klatki, pyłu, piasku, itp.) - tylko miseczka soczku na śniadanie, no i kilka smakołyków na przekupstwo w czasie pieszczot, które Lorysy uwielbiają oraz drapanie po główce i robienie rowerka na plecach itp. jak na zdjęciach w galerii.
W wolierach par lęgowych ściany klatek zrobione są z pleksi, a kuwety na dole klatki są plastikowe, także utrzymanie klatek w czystości, nie sprawia żadnych problemów. Dodatkowo w klatce jest miejsce na basen (każda Nasza Lorysa przeważnie raz dziennie się kąpie, bo lubi), rano myjemy baseny i nalewamy im letniej wody, w klatce są także dwie miski - jedna miska na sok oraz druga miseczka na jakiś dodatek, np. jabłko, marchewkę itp.
Woliery par lęgowych myjemy średnio razy w tygodniu, co pozwala nam utrzymać czystość, nie mamy problemu z brzydkim zapachem powodowanym przez odchody lorys (zapach jest lekko owocowy) czego stanowczo nie możemy powiedzieć przy naszej tylko jednej parze żako, przy której już w krótkim czasie po sprzątaniu ich klatki wyraźnie wyczuwalny jest ostry zapach (mnie osobiście kojarzy się on z zapachem fermy kurzej.
Latem czasami w czasie fali upałów sprzątamy częściej, około sześciu razy w miesiącu czyli co około 5 dni, ponieważ odchody pod wpływem wysokiej temperatury zaczynają szybciej się psuć, a zapach staje się bardziej intensywny (proszę jednak pamiętać, że mowa jest o przeszło 20 szt. lorys) z drugiej strony nigdy nie byliśmy w dużej hodowli żako to mogło by być ciekawe doświadczenie.
Podsumowując - Lorysy są bardzo czystymi papugami, choćby ze względu na to, że bardzo częstą się kąpią, a ich odchody według nas nie śmierdzą owszem wydzielają zapach powiedzmy lekko owocowy. Myślę, że chyba każdy opiekun loryski, gdy bawi się z papużką, a ta podchodzi bardzo blisko np. w celu dania buzi, wyczuwa od niej słodki przyjemny zapach owoców i nie stwierdzi nigdy, że jego papużka cuchnie i przeszkadza jemu samemu i innym domownikom, chociaż możemy się mylić więc, jeśli macie jakieś pytania lub sugestie po przeczytaniu tego artykułu prosimy byś podzielił się nimi z nami wszystkimi, np. dodając komentarz.
Dziękujemy i pozdrawiamy Ewelina i Przemek
 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj si, eby mc dodawa komentarze.
 Oceny
Dodawanie ocen dostpne tylko dla zalogowanych Uytkownikw.

Prosz si zalogowa lub zarejestrowa, eby mc dodawa oceny.

Brak ocen.
 Losowa fotografia
 Video
 Reklama
reklama cede
 Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

ZuvilswroVa
18 February 2021 04:00
<a href=https://chimmed.ru/p
roducts/search/?name=Р±
ентони
С‚>бентонит купить +в кургане</a> Tegs: бентонит купить +в курске https://chimmed.ru/produc
ts/search/?name=


poliyay
13 February 2021 20:52
Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логи

poliyay
13 February 2021 00:57
Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логи

ZuvilswroVa
12 February 2021 09:11
<a href=https://chimmed.ru/p
roducts/search/?name=Р±
елок+human>б
елок human</a> Tegs: белок pan https://chimmed.ru/produc
ts/search/?name=Р±Рµ


ZuvilswroVa
11 February 2021 23:37
<a href=https://chimmed.ru/p
roducts/search/?name=Рї
ипетка
+пастеС


InvillOdome
11 February 2021 12:57
<a href=https://specstroytre
st.ru/uslugi/stroy/sklads
troy/stroitelstvo-skladov
/>строительст


InvillOdome
11 February 2021 02:22
<a href=https://specstroytre
st.ru/uslugi/stroy/sklads
troy/stroitelstvo-skladov
/>строительст


poliyay
10 February 2021 16:09
Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логи

InvillOdome
10 February 2021 14:04
<a href=https://specstroytre
st.ru/uslugi/stroy/sklads
troy/stroitelstvo-promysh
lennykh-zdanij/>стро


ZuvilswroVa
10 February 2021 03:12
<a href=https://chimmed.ru/p
roducts/laboratory_equipm
ent/?group=%D0%9C%D0%B8%D
0%BA%D1%80%D0%BE%D1%82%D0
%BE%D0%BC%D1%8B%2C+%D0%BA
%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%82%
D0%BE%D0%BC%D1%8B>


Archiwum
 Reklama
Powered by PHP-Fusion v6.01.15 © 2003-2005
VW Jetta Theme by probase @ AusiMods3205257 Unikalnych wizyt